Başa
WhatsApp
online randevu alın
göz sağlığı » » iol ameliyatalrı
İol Ameliyatları

Fakik göz içi mercegi nedir?

Gözümüzün içinde mevcut olan dogal lensimizin ön tarafina yerlestirilen mercek sayesinde gözlük kullanma gereksinimi ortadan kalkmaktadir. Hayat boyunca gözünüzde güvenli olarak kalan bu lenslerin gün içinde kontakt lens gibi takip çikarilmasi, özel bakimi ya da gözde bu lenslerin hissedilmesi kesinlikle söz konusu degildir.

Fakik lens kimlere uygulanir?

Yüksek Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kirma kusurlarini düzeltmek için günümüzde bir çok tedavi yöntemi uygulanmaktadir. Bunlar arasinda excimer laser (LASIK, LASEK, PRK) astigmatik keratotomi, clear lens ekstraksiyonu, intrakorneal halka uygulanmasi gibi birçok yöntem sayilabilir.

Bu yöntemler arasinda en sik çogunlukla da ilk olarak tercih edilen kullanilan laser tedavisi olarak da bilinen excimer laser (LASIK) yöntemidir. Ancak laser tedavisi için ideal bir kornea kalinligina, kornea haritasina ve belirli bir numaraya sahip olmak gerekmektedir. Excimer laser tedavisi her zaman gözünüz için ideal tedavi olmayabilir, bu yüzden bu gözlere özel diger alternatif tedavi yöntemleri gelistirilmistir. Bunlar arasinda en güvenli, kalici ve stabil olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi de fakik lens yöntemidir.

Fakik lens operasyonu öncesi degerlendirme nasildir ?

Doktorunuz, ilk olarak görme düzeyinizi degerlendirerek, gözlük numaralarinizi belirleyecektir. Budegerlendirme sonrasinda fakik lensin yerlestirilecegi, göz boslugunun (ön kamara derinligi) yeterli olup olmadigi özel cihazlar ile ölçülecektir. Korneadaki hücre sayisinin da degerlendirilmesi sonrasinda gözünüzün fakik lens için uygun olup olmadigina karar verilecektir.

Fakik lens yerlestirildikten sonra üzerine laser operasyonu ya da ileri yillarda gerekebilecek katarakt operasyonu olmamda sakinca var midir ?

Fakik lensi mevcut olan gözlerde laser operasyonu ya da katarakt operasyonu olmasinda sakinca yoktur. Katarakt gelistigi taktirde yerlestirilen fakik lens çikarilacaktir ve kataraktli lensiniz alindiktan sonra tekrar baska bir mercek yerlestirilecektir.

Operasyon hangi numararalara yapilir ?

Fakik iol ler miyopide -16 D ye kadar , hipermetropide +8 D ye kadar ,astigmatta 6D’ye kadar düzelme yapabilir.