Başa
WhatsApp
online randevu alın
göz sağlığı » miyopi
Miyopi

Miyopi nedir?

Miyopi gözlerin yakindaki cisimleri net olarak gördügü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremedigi bir durumdur. Miyopi kelimesi Latince “kapali göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kisiler uzagi daha iyi görmek için gözlerini kisarlar.

Miyopi siklikla kalitimsaldir ve 8-12 yaslarinda çocuklarda ortaya çikar. Gençlik yillarinda vücut büyüdükçe miyopi de artar ve eriskin yasta belli bir seviyede kalir. Miyopiyi etkileyen en önemli faktör kalitim yani ailede miyop bulunmasidir.Asiri okuma, gözleri az isikta kullanma ya da beslenme yetersizligi miyopiye sebep olabilir

Miyopinin sebebi genellikle gözün oval olusudur ve göz merceginin uzaktaki cisimlerden gelen isinlari retina üzerinde odaklastirmaya yetecek derecede seklini degistirmesi imkansizdir. Nadiren miyopinin sebebi korneanin seklinde bir degisiklik ya da göz merceginin seklinde bir degisikliktir.

Hemen hemen bütün miyoplarda vücudun büyümesiyle artan basit miyopi vardir. Miyopi artsa bile bu normal büyümenin sonucudur.Ergenlik çaginda çocugun vücudu büyüdükçe gözün uzunlugu da degisir ve 6 ayda bir yeni gözlük gerekebilir.Bu tipki büyüyen ayaklara uygun büyük ayakkabi almaya benzer.Miyopi bir kaç yil hizla ilerler,daha sonra çok az degisir.Yirmi yaslarinda meydana gelen eriskin tipi miyopi de vardir ama genellikle 20-40yas arasinda çok az degisiklik olur.