Başa
WhatsApp
online randevu alın
» cerrahi işlemler » kaş kaldırma
KAŞ KALDIRMA

Yaşlanmak durdurulamaz ve kaçınılmazdır mutsuz olmak yerine önemli o bu süreci kontrol edebilmektir. Yaşlanmanın ilk etkileri de göz çevremizde başlar. Yaşlanma nedeniyle yüzümüzün dokularınızın esnekliğinin azalır, alnımızda ve göz kapaklarımızda ve oluşan sarkmalar başlar, neticesinde alın ve kaşlarınız göz kapaklarınızın üzerine doğru kayar. Alında oluşan yatay çizgiler; uykulu, mutsuz ya da yorgun bir yüz görünümüne, kaşların ortalarında oluşan dik çizgiler ise kızgın bir görünüme neden olur. Alın germe ya da kaş kaldırma olarak bilinen ameliyatlar ise, gözlere ve alın bölgesine daha dinç ve enerjik bir görünüm vermeyi, bu bölgeyi gençleştirmeyi amaçlar.

Aslında kaş kaldırmayı göz estetiğinden ya da göz estetiği ameliyatlarını konuşurken bu konuyu kaş kaldırmadan ayırmamak gerekir. Birlikte fonksiyon gören iki dokunun birbirlerini etkilemesi kaçınılmazdır.

Kaş kaldırma ameliyatları tek başına planlanabildiği gibi, göz kapağı estetik ameliyatları ile birlikte de yapılabilir. Kaş kaldırma ameliyatlarının, göz kapağı estetiği ameliyatları ile kombine edilmesi sonucunda göz çevresi, kaşlar ve alına genç bir ifade kazandırılmış olunur.

İdeal kaş nasıl olmalıdır?

Değişen moda akımları ideal kaş pozisyonunu, şeklini, kalınlığını, sivriliğini, yukarı ya da aşağı yönelimini yıllar içinde değiştirmiştir. Günümüzde ideal kaş en yüksek noktası göz bebeğinin diş hizasında olan ideal kaş tasarımları yerini daha düz kaşlara bırakmaya başladı. 1 kaşın başlangıcı gözün yaklaşık 1,5 cm üzerinde ve bitiş noktası gözün dış hizasının 2-2,5 cm üzerinde olan kaştır. Ayrıca ideal kaşın kıvrım yaptığı noktanın başlangıç ve bitiş noktalarının yatay bir çizgi hizasında olması ve uzunluğunun ise gözün iç hizasından başlayıp dış kısmına kadar uzanması şeklindedir. Kaşların kendi güzelliklerinin yanı sıra, gözlerin güzelliğini de ortaya çıkaracak ve onları baskılamayacak şekilde olması da önemlidir. Kişinin tercih ettiği kaş güzelliğinin detaylarına uygun şekilde kaş kaldırma ameliyatlarının planlamasının yapılması çok önemlidir.

Kaşın başlangıç noktalarını ya da bitiş noktalarını olması gerekenden daha fazla ya da daha az kaldırmak, istenmeyen estetik sonuçlara neden olabilir. Eğer kaşların başlangıç noktaları çok kalkarsa hayret veren, şaşırmış bir ifade yüze yansır. Kaşların bitiş noktaları çok kaldırılırsa, bu sefer de kızgın bir ifade yüze yansır ve kaşlarla gözlerin ilişkisi ve etkileşimi azaltılmış, gözler fazlasıyla ortaya çıkartılmış olur ve sonuçta doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkarır.

Kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatlarında birçok farklı yöntem uygulanabilir ancak günümüzde en sik uygulanan, en popüler olan yöntem endoskopi denilen küçük ve ince kameralar yardımıyla, alına hiç kesi yapmadan ve iz bırakmadan yapılan işlemlerdir. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatlarında saçlı derinin iç kısımlarında birkaç farklı noktadan küçük delikler açarak, hemen hemen hiç kanamaya yol açmadan ve alında iz bırakmadan ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür.

Bu yöntem sayesinde eski yöntemlerde oluşan skar (yara izi) oluşumu engellenir ve daha az şişlik oluşması ile iyileşme döneminin çok daha kısa sürmesi sağlanır. Bu tekniğin dezavantajı ise saçlı doku içinde yapılan kesilerin bir miktar saç kaybına yol açmasıdır. Bu konuda çok hassas olan hastaların diğer tekniklere yönelmesini tavsiye ederim.

Bunun dışında hemen kaşın üstünden ya da , alındaki oluşmuş kırışıklıklardan ve saç çizgisinden hemen önümden yapılabilen gizli kesilerle de kaş kaldırma ameliyatları yapılabilmektedir. Bu işlemler genellikle daha ileri yaşlarda olan yada genç olsa da ve ciddi kaş sarkması bulunan hastalarda uygulanmaktadır. Yapılan kesi yerlerinde başlangıçta bir süre kızarıklık oluşacaktır. Ancak bir süre sonra bu bölgelerde neredeyse hiç iz kalmamaktadır.

Kaşları olması gerekenden daha fazla ya da daha az kaldırmak, istenmeyen estetik sonuçlara neden olabilir. Eğer kaşların başlangıç noktaları (yani yüzümüzün ortasına yakın olan kısımları) çok kalkarsa hayret veren, şaşırmış bir ifade yüze yansır.

Kaşların bitiş noktaları (yani kulaklarımıza yakın olan kısımları) çok kaldırılırsa, bu sefer de kızgın bir ifade yüze yansır ve kaşlarla gözlerin ilişkisi, etkileşimi azaltılmış, gözler fazlasıyla ortaya çıkartılmış olur. Sonuçta bu durumlar doğal olmayan ve istenmeyen bir görünüm ortaya çıkarır. Bu nedenle tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi tecrübe çok önemlidir. Hekiminize bu ameliyatlar konusundaki tecrübesini mutlaka araştırmak gerekir Diğer önemli risklerden biri de ameliyat sonrasında oluşacak izler ya da saç kayıplarıdır. Ayrıca ameliyat sahasında bulunan sinirlerin hasarlanması, kanamalar ya da enfeksiyonlar nadiren oluşabilen sorunlardır.

Kaş kaldırma ameliyatı sonrasında iyileşme döneminde neler yapılmalı?

Kaş kaldırma, alın germe ameliyatları sonrasında kaşlarınızın etrafına ve alnınıza bir kaç gün süreyle bant-pansuman uygulanır. Bu dönemde alnınıza soğuk kompres uygulayarak ödemlerin daha hızlı inmesine yardımcı olabilirsiniz. Ameliyat sonrası dönemde alnınızda hafif bir şişlik oluşabilir ancak morluk sıklıkla karşılaşılan bir durum ameliyatınızın 3. gününde saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ameliyattan sonraki 7. günde saçlarınızın içindeki dikişler alınacaktır. Hastalar genellikle ameliyattan sonraki ilk haftanın sonunda alınlarındaki şişliklerin yok olması ile birlikte kendilerini tamamen iyileşmiş hissederler. Ameliyat sonrasında geçici bir süre için kaşlarınızı ve alnınızı hareket ettirmekte zorluk ve alnınızda hissizlik yaşayabilirsiniz, bu ameliyatın normal iyileşme süreci içinde beklenen bir durumdur.