Başa
WhatsApp
online randevu alın
» cerrahi işlemler » irtidotomi
İrtidotomi

Iridotomi Nedir ?

Lazer iridotonomi (Nd:YAG lazer, Argon lazer) ile iriste açiklik olusturularak gözün ön kismina göz içi sivisi geçisi saglanmasi ve bu sayede gözün ön ve arka bölümlerinde basinç dengesi olusturularak, artmis olan göz içi basincinin tekrar normal seviyeye inmesi, siddetli agrinin azaltilmasi ve tekrarlayan ataklarin önlenmesi islemidir.

Katarakt ameliyati geçiren kisilerde, göz içine yerlestirilen mercegin arkasindaki zar zamanla matlasir.Bu matlasma, görmede yavasça azalma yapar.Hasta, sanki yeniden katarakt basliyormus gibi hisseder.Ameliyattan yeteri kadar zaman geçtikten sonra YAG laser uygulamasiyla (kapsülotomi) bu matligin giderilmesi gerekir.YAG laser uygulamasi aslinda bir isik tedavisidir ve göze herhangi bir cihaz veya aletle temas edilmeden uygulanmasi mümkündür.Saniyeler süren bir islemdir ve tamamen agrisizdir.Uygulama, hasta muayene koltugunda otururken yapilir.

Bazi glokom (göz tansiyonu) türlerinin tedavisinde YAG laser ile iridotomi yapilarak göz tansiyonu düsürülür. Bu islem, göze rengini veren iris dokusunda milimetrik bir açiklik yaratilmasidir.